PRACOWNIA KOMPUTEROWA


Jest to pracownia, w której podopieczni rozwijają i kształtują umiejętności korzystania ze sprzętu komputerowego oraz aparatu fotograficznego, komunikowania się, logicznego myślenia, wysławiania się, pisania tekstów, poszukiwania i korzystania z różnych źródeł w internecie. Tu także doskonali się koordynację wzrokowo-słuchową i sprawności manualną oraz pamięć. To miejsce poznawania świata - to ,,Okno na cały świat’’. Stosuje się tu elementy biblioterapii, filmoterapii, teatroterapii, socjoterapii, ergoterapii, rekreacji.

W pracowni obowiązują zasady bhp i ergonomii pracy. Podopieczni rozwijają umiejętności pisania – bądź przepisywania –w zależności od indywidualnych możliwości. Piszą tekst i pomagają prowadzić Facebooka: są to krótkie relacje z życia codziennego, wydarzeń lub imprez. Teksty również wysyłane są do czasopisma Filantrop i Biuletynu Pobiedziskiego wraz ze zdjęciami, a efekty można zobaczyć w już wydawanych wcześniej numerach tych magazynów.

Pracownia komputerowa to też fotografowanie. Uczy się tu obsługi aparatu fotograficznego, wybierania tematu, kompozycji, a także prostej obróbki zdjęć. Mimo, że aparat fotograficzny jest sprzętem wymagającym precyzji uczestnicy bardzo chętnie podejmują to wyzwanie i to z super efektami. Bardzo chętnie uczestniczą w sesjach fotograficznych jak również sami fotografują. Prace zostały docenione w licznych konkursach fotograficznych, a w 2020 został wydany Kalendarz z pejzażami uwiecznionymi przez uczestników WZT.

W pracowni prowadzone są również dyskusje na tematy poruszane po wspólnie oglądanych materiałach, prowadzone są mini wykłady, poszukuje się ciekawych rozwiązań i odpowiedzi na trudne pytania. Tu uczy się bezpieczeństwa w sieci i w życiu codziennym zarówno w komputerach jak i telefonach komórkowych. Uczy się serfowania w Internecie, poruszania po mediach społecznościowych i sklepach internetowych. Tu również poznaje się świat – podróże po całym globie : turystyczne, kulinarne, ogrodnicze, zdrowotne, historyczne itd.


W pracowni podopieczni rozwijają ciekawość świata, pogłębiają zainteresowania i odkrywają rzeczy zupełnie nieznane. Praca przy komputerze poprawia skupienie i pamięć, myślenie, spostrzeganie i sprawność manualną. Oswaja ze światem cyfrowym i daje możliwość łatwego komunikowania się. To z kolei wpływa na wzmocnienie wiary w siebie, poczucie spełnienia i szerszego patrzenia na otaczający świat.


Nagrodzone prace w konkursach fotograficznych:
Karol Ostajewski - II miejsce ,, Krajobraz Powiatu Poznańskiego’’ 2018 – organizator Roktar z Baranowa
Paulina Osińska -I miejsce ,,Mój Sąsiad" - organizator Zakon Maltański Puszczykowo ,,Zlot Talentów’’ 2019
Jakub Krygier – II miejsce - organizator Zakon Maltański ,,Zlot Talentów’’ 2019
Lena Kurkowiak - II miejsce - organizator Zakon Maltański ,,Zlot Talentów’’ 2019
Adam Kaźmierczak - wyróżnienie ,, Moja Wielkopolska’’ 2019 WBPiCAK w Poznaniu
Filip Łagodziński - wyróżnienie ,,Moja Wielkopolska’’2019 WBPiCAK w Poznaniu
Amanda Krzyszczak - I miejsce ,, Moja Wielkopolska’’ 2019 WBPiCAK w Poznaniu
Grzegorz Niełacny - I miejsce ,,Pocztówka z wakacji’’ Zlot Talentów 2020
Dawid Karpiński - III miejsce ,,Miasto nocą’’ 2020 – organizator Zakon Maltański ,,Zlot Talentów’’
Paulina Osińska - I miejsce ,,Świat roślin" Zlot Talentów 2021
Paulina Osińska - III miejsce ,,Świat zwierząt'' - 2021 organizator Roktar Tarnowo Podgórne
Grzegorz Niełacny - wyróżnienie ,,Świat Zwierząt'' - 2021 organizator Roktar Tarnowo Podgórne
Paulina Osińska - wyróżnienie ,,Mój dom w obiektywie'' Zlot Talentów 2022
Filip Łagodziński - wyróżnienie ,,Leśne Fotografie'' Zlot Talentów 2022