
PRACOWNIA GOSPODARSTWA DOMOWEGO
Jest to pracownia, w której uczestnicy rozwijają umiejętności życia codziennego. Pracownia obejmuje – kuchnię, ogród i drobne prace w łazienkach. To pracownia ergoterapii i socjoterapii. Stosowane metody to terapia ruchem, trening umiejętności społecznych, ogrodnictwo, gastronomia.
Uczestnicy poznają zasady samodzielnego i bezpiecznego wykonywania posiłków i zasad dobrego zachowania. Tworzą tygodniowe menu. Uczą się robić listę zakupów produktów spożywczych, które będą potrzebne podczas wykonywania posiłków przez cały tydzień pracy. Uczą się na co zwrócić uwagę przy zakupie produktów świeżych i przetworzonych np. data ważności, skład, cena, waga, wygląd. Zwraca się uwagę na to jak - przechowywać produkty, pakować, segregować – i co zrobić gdy coś się zepsuło. Prowadzone są dyskusje, pogadanki, burze mózgów.
Uczą się planowania i przygotowywaniu posiłków na swoje urodziny, święta i jak nakrywać stół. Dbania o porządek w miejscu pracy i stosowania zasad BHP podczas pracy. Kształtują umiejętność zgodnego współdziałania w grupie. Pomaganie sobie i dbanie o siebie nawzajem. Omawiane są zady zdrowego odżywiania, diety i zachowań prozdrowotnych. Prowadzi się rozmowy o potrzebie segregowania śmieci, a także przyswajanie wiedzy na temat negatywnego wpływu odpadów na środowisko naturalne. Teoria jest wprowadzana w życie, tak by uczestnicy potrafili przenosić to na grunt rodzinny. Dodatkowo osoby będące w tej pracowni mają pod opieką ogród, w którym są wykonywane sezonowe prace ogrodowe. W ogrodzie przygotowane są wydzielone prostokątne kwaterki, obudowane deskami - dzięki temu dużo łatwiej zagospodarować i uprawiać ogródek. Uczestnicy poznają rośliny , które uprawiają od nasion po zbiór – głównie warzywa, zioła i kwiaty. Z użyciem odpowiednich narzędzi ogrodowych tj. grabie, motyka, szpadel – z zachowaniem bezpieczeństwa i dostosowane do możliwości uczestników. Dzięki udziałowi w zajęciach w tej pracowni uczestnicy nabierają umiejętności i praktyki w czynnościach codziennych. Kształtowana jest postawa samodzielności, dbałości o higienę osobistą i czystość i dbałość przy przygotowywaniu posiłków. Daje to duże poczucie wartości siebie i samoświadomości – co potrafię, w czym jestem dobry, co mogę zrobić samodzielnie, co lubię czego nie. To dbałość o estetykę w domu i na zewnątrz, opieka nad roślinami, ale przede wszystkim wykształcenie chęci dbania o własne zdrowie z higieną osobistą na czele.