PRACOWNIA ARTETERAPII


Jest to pracownia, w której uczestnicy uczą się wyrażać siebie i swoje emocje, myśli, patrzenie - poprzez sztuki plastyczne. To sposób komunikacji i patrzenie w siebie. Uczestnicy rozwijają i usprawniają motorykę manualną i wyobraźnię, ale także koncentrację, precyzję, wytrwałość i dążenie do celu. Pobudzają kreatywność poprzez szukanie i dobór kolorów, faktur, kształtów, różnych rozwiązań. Szukają najlepszego sposobu na wyrażania siebie, uczą się ergonomii i bezpiecznej pracy z różnymi materiałami. Przełamują swoje lęki i myślenie, że ,,nie potrafię’’. Tutaj ważna jest chęć do pracy, a efekt estetyczny nie jest tutaj aż tak istotny. Językiem staje się materiał plastyczny i motywowani do pracy uczestnicy. Prowadzi się mini wykłady i pogadanki np. – jak wyrażać i odnajdywać się we własnych emocjach, jak je można wyrazić na papierze, co to są emocje, jak wygląda złość, o czym marzę i co lubię, itd.

Stosowane techniki terapeutyczne w tej pracowni to malarstwo, rysunek, grafika, rzeźba, zdobnictwo i dekoratorstwo, mozaika, kolaż, interakcja barwna. Poza tym często stosowanymi metodami jest między innymi biblioterapia, muzykoterapia oraz choreoterapia. W doskonały sposób można połaczyć te metody z pracą plastyczną, co dodatkowo pobudza i rozwija Uczestników. Wspólnie z terapeutą siedzą przy dużym stole, mają również do dyspozycji wieżę muzyczną, z której bardzo często korzystają, gdyż muzyka (muzykoterapia) jest dobrym tłem do prac artystycznych.

Uczestnicy tworzą prace wymagające od nich koncentracji, skupienia i cierpliwości. Uczą się jak wykorzystać poszczególne artykuły plastyczne rozwijają wrażliwość i estetykę wykonywanych prac. Uczą się pracy w grupie i wzajemnej pomocy sobie. Są bardziej otwarci pokonując bariery wynikające z niepełnosprawności. Dzięki udziałowi w tej pracowni udoskonalają swoją zręczność, precyzję ruchów dłoni, poprawiają koordynację wzrokowo- ruchową, poprawiają samoocenę, rozwijają umiejętności twórcze, ale też jest to czas wyciszenia, spokoju, wzrostu i rozwoju osobistego. Uczestnicy pracowni chętnie biorą udział w konkursach zewnętrznych organizowanych przez inne placówki. Dla uczestników jest to ogromne wyróżnienie kiedy zdobywają nagrody i są doceniani za swoją twórczość. Podnosi to ich samoocenę i daje energię do dalszej pracy i działania, a także pozytywnie wpływa innych uczestników.