
Warsztat Terapii Zajęciowej działający przy ul. Mieszka I nr 5 w Pobiedziskach powstał w 2015 roku, dzień otwarcia przypadł na 15 grudnia. Jego założycielem jest: Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Aktywności Lokalnej ,,Dla Ciebie’’ w Pobiedziskach działające od 1994 roku. W zajęciach warsztatowych bierze udział 30 osób z niepełnosprawnościami złożonymi: sensoryczną, fizyczną i psychiczną; w stopniach znacznym i umiarkowanym., w przedziale wiekowym od 21 do 65 lat – w tym 24 mężczyzn i 6 kobiet. Są to osoby mieszkające na terenie miasta i gminy Pobiedziska.
Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w art. 10a.1. określa warsztat terapii zajęciowej jako wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo placówkę stwarzającą osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. Warsztaty powstały jako miejsce przygotowujące osoby niepełnosprawne do podjęcia zatrudnienia w zakładach pracy chronionej lub na otwartym rynku pracy.
W ramach warsztatu prowadzone są też zajęcia dydaktyczne mające na celu podtrzymanie i rozwijanie umiejętności zdobytych we wcześniejszych placówkach, a także umożliwienie nabycia nowych. Dużą wagę przywiązuje się do socjalizacji i aktywizacji podopiecznych: samodzielności, samoobsługi i kultury osobistej, a także przystosowania społecznego. Realizuje się to przez działanie pracowni terapeutycznych:
1. Pracownia gospodarstwa domowego
2. Pracownia arteterapii
3. Pracownia edukacyjna
4. Pracownia komputerowa
5. Pracownia technik różnych od 01.2019roku
6. Pracownia krawiecka od 15.06.2023 roku
Uczestnicy biorą udział w różnego rodzaju stażach zawodowych i kursach. I tak np. w 2018 roku 4 osoby wykonywały prace porządkowo ogrodnicze przy przedszkolu ,,Wesołe Skrzaty’’, w 2019 natomiast 4 inne osoby brały udział w kursie komputerowym. W 2020 roku dwie osoby odbywały staż zawodowy w OPS i OSiR w Pobiedziskach. Działania warsztatu obejmuje również organizację dodatkowych zajęć i wydarzeń. Uczestnicy biorą udział w okazjonalnych bądź czasowych regularnych zajęciach prowadzonych przez zaproszone osoby z zewnątrz. Ma to na celu uświadomienie i rozbudzenie ciekawości, zainteresowań i sprawności psycho-fizycznej. I tak odbywały się już zajęcia z rytmiki, z wędkowania. Do tej pory uczestniczą w zajęciach z dramy prowadzonych przez aktorkę i reżyserkę Grażynę Wydrowską.
Efektem współpracy były już cztery spektakle. W projekt pani Grażyny pt ,,Garderoba na kółkach” również zaangażowani byli rodzice. Była to wspólna praca rodziców i ich dorosłych dzieci, a dotycząca sfery wspólnego dorosłego już życia, gdzie bardzo istotne są emocjonalności i samodzielności. Właśnie w procesie dramy filtrowane i dyskutowane są często tematy trudne, codzienne ale bardzo potrzebne, żeby się nad nimi zastanowić i w sobie przerobić. Uwalnia to emocje i rozładowuje napięcia.
Mimo, iż jest to warsztat działający od 7 lat ma już wypracowane sposoby działania; bardzo sprawnie działające pracownie jak i wewnętrzne wydarzenia takie jak: Olimpiada sportowa, Gra w Chińczyka, wydarzenia okolicznościowe, wyjścia tematyczne. Daje to uczestnikom możliwość nabycia większych kompetencji społeczno-zawodowych, poznania swoich mocnych stron i pokonywanie nieśmiałości.
I tak od trzech lat jest organizatorem imprezy integracyjnej pod hasłem,, Taneczne integracje’’ odbywającej się w Pobiedziskim Ośrodku Kultury. Jest to wydarzenie integrujące środowisko niepełnosprawnych z innych placówek przez taniec i zabawę w określonej tematyce. Imprezy takie jak ta ułatwiają kontakty interpersonalne, dostarczają estetycznych wrażeń i ośmielają do bycia otwartym na innych.
WTZ Pobiedziska organizuje również dla swoich podopiecznych integracje wyjazdowe nad morze. Są to czterodniowe wyjazdy – dla większości podopiecznych samodzielne, które są wyzwaniem i starciem z nieznanym światem. Dla niektórych są to jedyne wyjazdy poza dom, tak daleko i to bez opiekunów. To daje im możliwość sprawdzenia siebie, poczucia odrobiny niezależności i samodzielności.
Warsztat wspiera również Stowarzyszenie ,,Dla Ciebie’’ przy organizowaniu corocznego pikniku rodzinnego odbywającego się w maju . Jest to wydarzenie, które przybliża i wspiera działalność na lokalnym terenie. Szczególnym celem pikniku jest integracja osób niepełnosprawnych z terenu powiatu poznańskiego. Wspólna zabawa ma przełamać stereotypy związane z postrzeganiem osób niepełnosprawnych.
Uzmysłowienie ludziom, że niepełnosprawność nie jest barierą nie do pokonania i można się wspólnie dobrze bawić i nawzajem od siebie uczyć.
WTZ Organizuje też wyjazdy plenerowo - integracyjne np. wraz z Wtz Drzązgowo do „Chaty u Kowola”, inne to wycieczka do Oceanarium do Wrocławia, wycieczki do kina, kręgielni, a także zwyczajne wyjazdy do sklepu ,barbera, kosmetyczki, klubu fitness; bardzo chętnie uczestniczy we wszelkiego rodzaju imprezach kulturalnych i sportowych organizowane przez inne placówki. Wyjazdy takie przyczyniają się do obniżenia stopnia izolacji społecznej oraz zmiany stosunku innych ludzi. Konfrontacja środowisk jest bardzo potrzebna dla jednej i drugiej strony. Niepełnosprawni odzyskują poczucie, że są częścią społeczeństwa, to podnosi ich wiarę w siebie i sposób postrzegania siebie w świecie, a dla osób z zewnątrz uwrażliwia i pokazuje, że istnieje też świat gdzie konsumpcjonizm i bieganie za coraz to ,,piękniejszymi rzeczami’’ niekoniecznie jest wyznacznikiem pełni i radości w życiu. Udział podopiecznych we wszelkiego rodzaju konkursach, a do tego zdobywanie nagród bardzo podnosi samoocenę podopiecznych, daje energię, satysfakcję i ogrom szczęścia, a także pobudza do aktywności. Pokazuje to też, że pasje i zainteresowania można mieć bez względu na stan zdrowia.
Różnorodność rehabilitacji społecznej, zawodowej i fizycznej jaką oferuje WTZ Pobiedziska, sposób działania i organizowania zajęć powoduje, że podopieczni mają i mogą uczestniczyć w normalnym życiu. Mają dostęp do wszelkich instytucji i społecznych sytuacji tak jak osoby pełnosprawne, a co byłoby zupełnie nieosiągalne gdyby zostali w domach. Pomaga to bardzo w ich aktywizacji, a działania takie kształtują pozytywne nastawienie, wiarę w siebie, poprawia więzi psychospołeczne w grupie szerszej niż WTZ. Pozwala uczestnikom do pełniejszego życia rodzinnego i przygotowuje do uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym.